Шавкат Мирзиёев Мустақиллик байрами муносабати билан қатор соҳа вакилларини мукофотлади

Шавкат Мирзиёев Мустақиллик байрами муносабати билан қатор соҳа вакилларини мукофотлади. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.

Фото: Президент матбуот хизмати

Дастлаб давлат хизматчилари ҳамда ишлаб чиқариш ва ижтимоий-иқтисодий соҳалар ходимларини тақдирлаш бўйича фармон эълон қилинди. 

Унга кўра,

«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган пахтакор» фахрий унвони билан

Шайзаков Ташмурат — Боёвут туманидаги «Шайзоқ ота» фермер хўжалиги бошлиғи, Сирдарё вилояти

«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган қишлоқ хўжалиги ходими» фахрий унвони билан

Ортиқов Бекдурди Садуллаевич — Қўшкўпир туманидаги «Ҳамроҳ» фермер хўжалиги бошлиғи, Хоразм вилояти

Чутпулатов Чори Эргашевич — Жарқўрғон туманидаги «Жарқўрғон» фермер хўжалиги бошлиғи, Сурхондарё вилояти

«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган ирригатор» фахрий унвони билан

1. Аpтиқов Кенжабой — Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Сув хўжалиги объектлари хавфсизлигини назорат қилиш давлат инспекциясининг Хоразм вилояти инспектори

2. Tуланов Шарофиддин Худобердиевич — «Сўх-Оқтепа» ирригация тизими бошқармаси гидроучастка бошлиғи, Фарғона вилояти

«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган чорвадор» фахрий унвони билан

Нуримов Шалабай Арапбаевич — Қораўзак туманидаги «Ермак» фермер хўжалиги бошлиғи, Қорақалпоғистон Республикаси

«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган пиллачи» фахрий унвони билан

Тугонова Улбуви — Пайариқ туманидаги «Тўғонов Бебит бобо» фермер хўжалиги пиллачиси, Самарқанд вилояти

«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган саноат ходими» фахрий унвони билан

1. Алиматов Омонбек Давронбекович — «Ўзбекистон металлургия комбинати» акциядорлик жамиятининг 1-навли прокат цехи катта устаси, Тошкент вилояти

2. Ишмуратов Бахром Напасович — «Олмалиқ кон-металлургия комбинати» акциядорлик жамиятининг Рух заводи эритиш цехи бошлиғи, Тошкент вилояти

«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган қурувчи» фахрий унвони билан

Халматов Эркин Иргашевич — Жиззах вилояти экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бошқармаси бошлиғи

«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган транспорт ходими» фахрий унвони билан

Ахмеджанов Якубджан Бакиджанович — «Тошшаҳартрансхизмат» акциядорлик жамиятининг «18-автобус саройи» филиали автобус ҳайдовчиси, Тошкент шаҳри

«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган фуқаро авиацияси ходими» фахрий унвони билан

Умаров Бехзод Назруллаевич — «Uzbekistan airways» акциядорлик жамиятининг Парвозлар хизмати департаменти «Боинг-787» ҳаво кемаси командири

«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган ёшлар мураббийси» фахрий унвони билан

1. Иноятов Январ Пулатович — Қашқадарё вилояти ҳокимининг фахрийлар билан ишлаш бўйича маслаҳатчиси

2. Хашимов Аманджан — Фарғона вилояти нуронийлар жамоатчилик кенгаши фаоли

«Меҳнат шуҳрати» ордени билан

1. Абдурасулов Фахритдин Раупович — «Uzbekistan GTL» масъулияти чекланган жамияти бош директори, Қашқадарё вилояти

2. Айтбаев Баҳадир Юлдашович — «Устюрт қидирув-бурғилаш бошқармаси» масъулияти чекланган жамияти бурғиловчиси, Қорақалпоғистон Республикаси

3. Арифджанов Акмал Закирджанович — «Ўзбектелеком» акциядорлик компаниясининг бош директори ўринбосари

4. Гадоев Эркин Файзиевич — Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар масалалари қўмитаси раиси

5. Қамбаров Нумонжон Мамажонович — «UzAuto Motors» акциядорлик жамиятининг логистика бўлими кран машинисти, Андижон вилояти

6. Латипов Уктам Хамидович — «Samarkand Touristic Centre» масъулияти чекланган жамияти бош директори, Самарқанд вилояти

7. Сувонқулов Мухаммад — Пахтакор туманидаги «Семруғ» фермер хўжалиги бошлиғи, Жиззах вилояти

8. Турсунов Акбархужа — Учкўприк туманидаги «Тошкентлигузар» маҳалла фуқаролар йиғини раиси, Фарғона вилояти

9. Халикулов Элмурад Худайназарович — «Навоий кон-металлургия комбинати» акциядорлик жамиятининг Марказий кон бошқармаси директори, Навоий вилояти

10. Юсупхужаев Сайдиагзам Сайдиумарович — «Нефть ва газ конлари геологияси ҳамда қидируви институти» давлат муассасаси лаборатория мудири

«Дўстлик» ордени билан

1. Абдуллаева Холида Абдужалиловна — Сайхунобод туманидаги «Сайхунобод агропилла» масъулияти чекланган жамияти пиллачиси, Сирдарё вилояти

2. Аккулов Уралбай Абдуганиевич — Халқ депутатлари Зомин тумани Кенгаши депутати, меҳнат фахрийси, Жиззах вилояти

3 .Бегнаева Бибисора — Қарши туманидаги «Ертепа» маҳалла фуқаролар йиғини раиси, Қашқадарё вилояти

4. Бобоев Абдираҳмон Юсупович — Чироқчи туманидаги «Абдираҳмон бобо асали» хусусий корхонаси раҳбари, Қашқадарё вилояти

5. Гиясов Аълохон Камалович — Юнусобод тумани нуронийлар жамоатчилик кенгаши фаоли, Тошкент шаҳри

6. Жумаев Араббой Ражаббоевич — Муборак тумани «Муборак» қоракўлчиликка ихтисослаштирилган масъулияти чекланган жамияти бош чорвашуноси, Қашқадарё вилояти

7. Исраилов Исмаил Джураевич — «Ўзбекистон металлургия комбинати» акциядорлик жамиятининг энергетика цехи 1-қозонхона устаси, Тошкент вилояти

8. Календеров Караматдин Каражанович — Нукус шаҳар маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш бўлими бошлиғи ўринбосари, Қорақалпоғистон Республикаси

9. Караев Джура — Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Сув хўжалиги объектлари хавфсизлигини назорат қилиш давлат инспекциясининг Жиззах вилояти инспектори

10. Матниязова Ойбиби Наримановна — Шовот туманидаги «Гулистон биосервис» масъулияти чекланган жамияти раҳбари, Хоразм вилояти

11. Мирзаев Мухаммад Хамидович — Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марғилон шаҳар Кенгаши раиси, Фарғона вилояти

12. Мирзакулова Ўлмас Абдурасуловна — Термиз шаҳридаги «Шодлик» маҳалла фуқаролар йиғини раиси, Сурхондарё вилояти

13. Найденова Галина Олеговна — «Тошкент минтақавий темир йўл узели» унитар корхонасининг Ховос сигнализация ва алоқа масофаси электр механиги, Сирдарё вилояти

14. Носиров Абдусамад — Пискент тумани нуронийлар жамоатчилик кенгаши фаоли, Тошкент вилояти

15. Оқбутаев Эгамберди Эргашович — «Қуйи Зарафшон» ирригация тизимлари ҳавза бошқармасининг Насос станциялари ва энергетика бошқармаси автокран ҳайдовчиси, Навоий вилояти

16. Пирнафасов Нормат Хўжабоевич — «Туямўйин гидроэлектростанцияси» унитар корхонасининг турбина цехи машинисти, Хоразм вилояти

17. Примбетов Аймурза Абилкаирович — Қонликўл тумани йўллардан фойдаланиш унитар корхонаси автогрейдерчиси, Қорақалпоғистон Республикаси

18. Рахимов Бозор — Бахмал тумани нуронийлар жамоатчилик кенгаши фаоли, Жиззах вилояти

19. Рустамов Ахмаджон Ражабович — Меҳнат фахрийси, Тошкент вилояти

20. Салиходжаев Закирходжа Тораходжаевич — «Тошкент шаҳар сув таъминоти» масъулияти чекланган жамиятининг «Қодирия» бош сув иншооти диспетчерлик хизмати бошлиғи

21. Сатторов Рустамжон Тешаевич — Самарқанд шаҳридаги «Вad Group» масъулияти чекланган жамияти директори, Самарқанд вилояти

22. Сафаров Суннатилло Суюнович — «Навоийазот» акциядорлик жамиятининг Поливинилхлорид, каустик сода ва метанол ишлаб чиқариш мажмуаси участка бошлиғи, Навоий вилояти

23. Тулякова Робия — Сурхондарё вилояти «Бувижонлар» мактаби раиси

24. Турдибаев Ҳашимжон Пирматович — Қувасой шаҳридаги «Бўстон» маҳалла фуқаролар йиғини раиси, Фарғона вилояти

25. Умарова Илмира Туремуратовна — «Ҳудудгаз Хоразм» газ таъминоти филиалининг марказий диспетчерлик хизмати диспетчери, Хоразм вилояти

26. Усмонова Хидоят Нумоновна — Сергели тумани ободонлаштириш бошқармасининг санитар-тозалаш бўлими ишчиси, Тошкент шаҳри

27. Хайдарова Ойдин Нематжон қизи — Мирзо Улуғбек туманидаги «Олимлар» маҳалла фуқаролар йиғини раиси, Тошкент шаҳри

28. Халдарова Феруза Мухамад-Алиевна — Тошкент шаҳар татар жамоатчилик маданий-маърифий маркази раисининг ўринбосари

29. Холмирзаева Мавлюда Бузрукходжаевна — Жалақудуқ тумани хотин-қизлар жамоатчилик кенгаши тарғибот гуруҳи раҳбари, Андижон вилояти

30. Худойназаров Тухта — Тайлоқ тумани нуронийлар жамоатчилик кенгаши фаоли, Самарқанд вилояти

31. Ҳамроев Илҳомжон Орзиевич — «Навоий кон-металлургия комбинати» акциядорлик жамиятининг бош геологи ўринбосари, Навоий вилояти

32. Цой Владимир Деневич — Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитасининг Минерал ресурслар институти бўлим бошлиғи

33. Чўтанов Усмон Нафасович — Мирзаобод тумани ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш бўлими ветеринари, Сирдарё вилояти

34. Шабанов Александр Валентинович — «Uzbekistan airways» акциядорлик жамиятининг Парвозлар хизмати департаменти «Боинг-787» ҳаво кемаси командири

35. Шадманов Алимджан Тагаевич — «Олмалиқ кон-металлургия комбинати» акциядорлик жамиятининг Мис эритиш заводи металлургия цехи бошлиғи, Тошкент вилояти

36. Шадманов Ядгархожа Махаматович — Ўзбекистон Республикасининг Афғонистон Ислом Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси

37. Шарипов Равшан Содиқович — «Ўзтемирйўлқурилишмонтаж» унитар корхонасининг Гидротехник иншоотлар қуриш дирекцияси экскаватор машинисти

38. Шоназарова Дилбар Акабоевна — Пахтакор тумани ҳокимининг ўринбосари – оила ва хотин-қизлар бўлими бошлиғи, Жиззах вилояти

«Содиқ хизматлари учун» медали билан

1. Ажиниязов Байполат Жолдасбаевич — «Устюрт геофизика экспедицияси» филиали бош механиги, Қорақалпоғистон Республикаси

2. Бабаев Бахром Джалолович — Ўзбекистон Республикасининг Польша Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси

3. Бойматов Исакжон Жалилович — Олтиариқ туманидаги «Хайрулло Баҳром Бойматов» фермер хўжалиги бошлиғи, Фарғона вилояти

4. Вахобов Маъруфжон Маликович — Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг масъул ходими

5. Габдурахманов Илгиз Каримович — «Uzbekistan аirports» акциядорлик жамиятининг парвозлар хавфсизлиги инспекцияси бошлиғи

6. Иминов Абдулвохид Мухиддинович — Наманган шаҳридаги «Бунёдкор-3» масъулияти чекланган жамияти директори, Наманган вилояти

7. Исаев Махмуджон Ниматович — Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерациясининг меҳнаткашларнинг ижтимоий-иқтисодий манфаатларини ҳимоя қилиш бўлими мудири

8. Каримов Ғуломжон Хусанбоевич — Марҳамат туманидаги «Феруз» фермер хўжалиги бошлиғи, Андижон вилояти

9. Курманов Алишер Анварович — Ўзбекистон Республикасининг Украинадаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси

10. Махмуджанов Уктамжон — «Сўғдиёна бино ва иншоотлардан фойдаланиш» масъулияти чекланган жамияти директори, Жиззах вилояти

11. Нурматов Бахтиер Назирович — «Ангрен иссиқлик электр станцияси» акциядорлик жамиятининг 2-қозон-турбина цехи машинисти, Тошкент вилояти

12. Олимов Ботир Комилович — Шофиркон тумани маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш бўлими бошлиғининг маслаҳатчиси, Бухоро вилояти

13. Очилов Холмат Найимович — «Олмалиқ кон-металлургия комбинати» акциядорлик жамиятининг автомобиль транспорти бошқармаси «БелАЗ» ҳайдовчиси, Тошкент вилояти

14. Рахимбердиев Хакберди Халикбердиевич — «Сирдарё иссиқлик электр станцияси» акциядорлик жамиятининг электр цехи чилангари, Сирдарё вилояти

15. Рўзиматов Хамдамбой Бойжонович — Янгиариқ тумани ирригация бўлими гидротехниги, Хоразм вилояти

16. Рустамов Нодир Сохибович — Қарши шаҳридаги «NR Construction and Design» масъулияти чекланган жамияти раҳбари, Қашқадарё вилояти

17. Тухтаев Ёри Қурбонович — «Талимаржон иссиқлик электр станцияси» акциядорлик жамиятининг цех смена бошлиғи, Қашқадарё вилояти

18. Файзиев Алишер Рахматович — «Enter Engineering Pte. Ltd.» компаниясининг ишлаб чиқаришга тайёрлаш бўлими бошлиғи

19. Файзуллаев Джамал Сабахонович — Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг масъул ходими

20. Файзуллаев Яркун Закириллаевич — Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерацияси раиси ўринбосари – Халқаро ишлар бўлими мудири

21. Ходжаева Мохира Мирзахмадовна — Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш масалалари қўмитаси аъзоси

22. Ҳамракулов Дилшод Бегимкулович — «Фарҳод гидроэлектрстанцияси» унитар корхонасининг смена бошлиғи, Сирдарё вилояти

23. Юлдашев Баходиржан Шакирджанович — «Unicon.uz» фан-техника ва маркетинг тадқиқотлари марказининг ихтисослашган ишлаб чиқариш департаменти бўлим бошлиғи

«Келажак бунёдкори» медали билан

1. Рахмонов Сардоржон Содиқжонович — Давлатобод тумани «Тадбиркор» маҳалла фуқаролар йиғинидаги ҳоким ёрдамчиси, Наманган вилояти

2. Хабибуллаев Шерзод Хайрулла ўғли — «Unicon-Soft» масъулияти чекланган жамияти директори, Тошкент шаҳри

«Жасорат» медали билан

1. Бабаджанов Отабек Садуллаевич — Амударё туманидаги маиший техника таъмирлаш устаси, Қорақалпоғистон Республикаси

2. Дехканбаев Сордарбек Хамидуллаевич — Ўрта Чирчиқ туманидаги ҳунарманд-тикувчи, Тошкент вилояти

3. Джураев Салим Турапович — Миробод туманидаги уй жиҳозларини таъмирлаш устаси, Тошкент шаҳри

4. Иботов Толибжон Шомирович — Қарши шаҳридаги «Қарши ҳамкор инвентор» оилавий корхонаси раҳбари, Қашқадарё вилояти

5. Кадиров Юсуп Носирович — Самарқанд шаҳридаги 2-болалар ва ўсмирлар спорт мактаби мураббийси, Самарқанд вилояти

6. Мамажанов Дилмурат Рахимбердиевич — «Ҳунарманд» уюшмасининг Андижон шаҳар бўлими аъзоси, эсдалик буюмлари ясовчи уста, Андижон вилояти

7. Маматова Хикмат Эшбековна — Гулистон шаҳридаги ҳунарманд-тикувчи, Сирдарё вилояти

8. Ниязов Хурсанали Акрамжонович — Тўрақўрғон туманидаги шахсий томорқа ер эгаси, Наманган вилояти

9. Сайфуллаев Баходир Нуруллаевич — Дўстлик туманидаги шахсий томорқа ер эгаси, Жиззах вилояти

10. Сафарбаева Назира Камиловна — Хоразм вилояти «Меҳр гулшани» ногирон болалар ва ёшларни қўллаб-қувватлаш жамияти раиси

11. Тўхтаева Ражабой Каримовна — Бойсун туманидаги ҳунарманд-тўқувчи, Сурхондарё вилояти

12. Усмонов Азиз Қобилжонович — Тошлоқ туманидаги хусусий тадбиркор, Фарғона вилояти

13. Худойқулов Фарход Бомуллаевич — «Ҳунарманд» уюшмасининг Ғиждувон тумани бўлими аъзоси, тоштарош уста, Бухоро вилояти

14. Юлдошов Ойбек Олтинович — Навбаҳор туманидаги оилавий тадбиркор, Навоий вилояти

«Шуҳрат» медали билан

(100 ёшдан ошганлар)

1. Абдурасулов Абдуллажон — Асака тумани, Андижон вилояти

2. Алламова Қизларгул — Янгибозор тумани, Хоразм вилояти

3. Бекбергенова Базар — Нукус шаҳри, Қорақалпоғистон Республикаси

4. Джалилова Хелчахон — Наманган шаҳри, Наманган вилояти

5. Зулимова Суйма — Зарбдор тумани, Жиззах вилояти

6. Қуролов Холмурод — Данғара тумани, Фарғона вилояти

7. Маркабаева Разаван Хасраевна — Олмалиқ шаҳри, Тошкент вилояти

8. Муслимова Хамро — Қизилтепа тумани, Навоий вилояти

9. Олимова Улуғ — Ургут тумани, Самарқанд вилояти

10. Тохиров Шенна — Шаҳрисабз тумани, Қашқадарё вилояти

11. Усаметова Кундуз — Мирзо Улуғбек тумани, Тошкент шаҳри

12. Фозилова Салима — Шофиркон тумани, Бухоро вилояти

13. Хаккулова Янглиш — Ховос тумани, Сирдарё вилояти

14. Холиярова Бибигул — Ангор тумани, Сурхондарё вилояти

«Шуҳрат» медали билан

1. Абидов Джамшид Камалитдинович — «Akfa Dream World» масъулияти чекланган жамияти директори, Тошкент шаҳри

2. Алимухамедов Илхом Мизратович — Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузуридаги Илғор технологиялар маркази лаборатория мудири

3. Асатова Лайло Сафаровна — Когон тумани газ таъминоти бўлимининг газ ускуналарини таъмирлаш хизмати чилангари, Бухоро вилояти

4. Бекимбетова Клара Тулегеновна — Акциядорлик тижорат Халқ банкининг Тахтакўпир филиали етакчи мутахассиси, Қорақалпоғистон Республикаси

5. Березуцкая Ксения Юрьевна — Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг масъул ходими

6. Давлятов Рустамжон Анварович — «Davlatov industries» масъулияти чекланган жамияти раҳбари, Тошкент шаҳри

7. Джалилов Дилмурод Сотволдиевич — «UzAuto Motors» акциядорлик жамиятининг пайвандлаш цехи электр монтёри, Андижон вилояти

8. Жамонкулов Акмал Зиядуллаевич — «Навоий кон-металлургия комбинати» акциядорлик жамиятининг Жанубий кон бошқармаси кончилик бўлими етакчи муҳандиси, Навоий вилояти

9. Жуманова Феруза Валижоновна — Норин туманидаги «Дилизар» деҳқон хўжалиги бошлиғи, Наманган вилояти

10. Жўраев Хайдар — Зомин тумани нуронийлар жамоатчилик кенгаши фаоли, Жиззах вилояти

11. Исхаков Исохон Тиловевич — «Самарқандйўлкўкалам» унитар корхонаси кўкаламзорлаштирувчиси, Самарқанд вилояти

12. Каримов Фарход Нишонович — «Uzbekistan airways technics» масъулияти чекланган жамиятининг смена муҳандиси

13. Кулманов Дилшод Юлдашевич — Бектемир туманидаги «Бектемир махсустранс» автотранспорт филиали ҳайдовчиси, Тошкент шаҳри

14. Кучкаров Акрам Уразбаевич — «Ангрен кўмир кони» филиалининг 16-конвейер транспорти участкаси машинисти, Тошкент вилояти

15. Мамадаев Шерзодбек Шухратбекович — Андижон туманидаги «Сапфир садаф сервис» масъулияти чекланган жамияти раҳбари, Андижон вилояти

16. Маматмуротов Шерали Холмўминович — Бандихон тумани «Обод турмуш» маҳалла фуқаролар йиғинидаги ҳоким ёрдамчиси, Сурхондарё вилояти

17. Машрапов Хусниддин Турсуналиевич — Ўрмон хўжалиги илмий-тадқиқот институти докторанти

18. Мухиддинова Хулкар Камолдиновна — Наманган шаҳар ободонлаштириш бошқармаси гулхона бригадаси ишчиси, Наманган вилояти

19. Нишаналиева Айшахон — Юнусобод тумани нуронийлар жамоатчилик кенгаши фаоли, Тошкент шаҳри

20. Очилова Инобат Салимовна — Навбаҳор туманидаги «Очилова Инобат» фермер хўжалиги бошлиғи, Навоий вилояти

21. Раҳматов Икром Аҳмедович — Оқдарё туманидаги «Зарафшон ломан парранда» масъулияти чекланган жамияти таъсисчиси, Самарқанд вилояти

22. Рўзиқулов Йўлдош Умарович — «Кўприкқурилиш трести» унитар корхонасининг 67-кўприк қурилиш отряди монтажчиси

23. Сайфитдинова Дилорам Фазлитдиновна — Ўзбекистон Қизил ярим ой жамиятининг Наманган вилояти бўлими раиси

24. Тошова Гулсум Жумаевна — Миришкор туманидаги «Янги Миришкор агропилла» масъулияти чекланган жамияти пиллачиси, Қашқадарё вилояти

25. Убайдуллаев Эркин Умурович — «Регионалгеология» давлат унитар корхонасининг Марказий Ўзбекистон геологик тасвирлаш дала экспедицияси бурғилаш қурилмаси машинисти

26. Урунов Юсубжон Юлдашович — Олот туманидаги «Олот агросервис МТП» масъулияти чекланган жамияти комбайн оператори, Бухоро вилояти

27. Фозилов Хайдар Инамович — Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерацияси тасарруфидаги капитал қурилиш бошқармаси бошлиғи

28. Хакимова Матлуба Хакимовна — Зафаробод тумани агросаноат мажмуи ходимлари касаба уюшмаси кенгаши раиси, Жиззах вилояти

29. Хасанов Баходир Буранбаевич — «Қуюв-механика заводи» шўъба корхонасининг қуюв цехи металл қуювчиси, Тошкент шаҳри

30. Ходжабеков Нуриддин Султанмурадович — Сирдарё туманидаги «Султон» фермер хўжалиги бошлиғи, Сирдарё вилояти

31. Хусанов Турсункул Муратбекович — Сирдарё тумани «Ҳикматли» маҳалла фуқаролар йиғинидаги ёшлар етакчиси, Сирдарё вилояти

32. Ҳасанова Мавжуда Ғаниевна — Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Демократик институтлар, нодавлат ташкилотлар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари қўмитаси аъзоси

33. Юлдашова Комила Қаршиевна — Яккабоғ туманидаги «Комила Қаршиевна» хусусий биолабораторияси раҳбари, Қашқадарё вилояти

34. Юсупов Иззатилло Аҳмадович — Ғиждувон давлат ўрмон хўжалигининг кўчатчилик бўлими ўрмонбегиси, Бухоро вилояти

Шунингдек, Президент давлат мустақиллигининг ўттиз бир йиллиги муносабати билан ҳарбий хизматчилар ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимларидан бир гуруҳини мукофотлаш тўғрисида фармон имзолади.

II даражали “Шон-шараф” ордени билан

1. Базарбаев Заирджан Гулимматович — Ўзбекистон Республикаси мудофаа вазирининг ўринбосари

2. Курбанов Исмаил Худайназарович — Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ҳарбий округ қўшинлари қўмондонининг ўринбосари

3. Сормонкулов Адхамжон Райимович — Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси қўмондонининг ўринбосари

4. Юлдашев Эркин Туракулович — Ўзбекистон Республикаси Бош прокурорининг ўринбосари

“Дўстлик” ордени билан

1. Гафуров Аскаржон Бойисович — Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди раисининг ўринбосари

2. Ким Оксана Рудолфовна — Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги Марказий ҳарбий клиник госпитали тиббиёт ҳамшираси

3. Мадреймов Саламат Кубейсинович — Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардиясининг Қорақалпоғистон Республикаси бўйича бошқармаси бошлиғининг ўринбосари

4. Хакимов Ринат Фидаилович — Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги бўлим бошлиғи

“Мардлик” ордени билан

1. Абдураҳмонов Рафик Фахриддинович — Навоий вилояти Ички ишлар бошқармаси отряд командири

2. Зайниддинов Хумоюн Аловиддин ўғли — Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси бошқармаси офицери

3. Избасаров Бахтжан Алмаханович — Қорақалпоғистон Республикаси ички ишлар вазирининг ўринбосари – жамоат хавфсизлиги хизмати бошлиғи

4. Тўлаев Фарҳодбой Файзибоевич — Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ҳарбий қисм гуруҳ мутахассиси

5. Тураходжаев Нажмиддин Садирович — Ўзбекистон Республикаси ички ишлар вазирининг ўринбосари

6. Хакимов Мухаммадбобир Сайфидинович — Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ҳарбий қисм командири

7. Элмуродов Ҳусниддин Холмуминович — Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ҳарбий қисм взвод командири

II даражали “Саломатлик” ордени билан

1. Алиханов Пирназар Буранович — Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизмати Чегара қўшинлари бўлим бошлиғи

2. Харина Любов Вениаминовна — Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги Марказий ҳарбий клиник госпитали врач-анестезиолог-реаниматологи

3. Шакаров Анвар Долиевич — Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги Марказий ҳарбий клиник госпитали бошлиғининг ўринбосари

“Жасорат” медали билан

1. Артиков Сапарбек Жумабаевич — Қорақалпоғистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги махсус қабулхонаси бошлиғи

2. Аскаров Дилмурод Умаралиевич — Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизмати Чегара қўшинлари ҳарбий қисм командири

3. Атахонов Баходир Махмуджонович — Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ҳарбий қисм гуруҳ мутахассиси

4. Бабаев Алибек Адилбекович — Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ҳарбий округ взводи мутахассиси

5. Булаков Жахонгир Асрол ўғли — Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ҳарбий қисм гуруҳ командири

6. Ғоффоров Улуғбек Рустамали ўғли — Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ҳарбий қисм бўлим катта офицери

7. Дадаханов Шавкат Шакирович — Фарғона вилояти Ички ишлар бошқармаси бошқарма бошлиғи

8. Дарханов Мадрахим Абдукаримович — Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ҳарбий қисм взвод командири

9. Имомов Собир Туракулович — Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг Сурхондарё вилояти бўйича махсус отряди гуруҳ командири – бош мутахассис

10. Исраилов Хамза Хаким ўғли — Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ҳарбий қисм гуруҳ командири

11. Карабаев Анвар Абдугаппарович — Тошкент вилояти Ички ишлар бош бошқармаси отряд командири

12. Рахмонов Илхом Бозорбой ўғли — Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси ҳарбий қисм гуруҳ ҳайдовчиси

13. Тўраев Хуршид Абдикаримович — Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги эскадрильяси звено командири

14. Турапов Исомиддин Намазович — Самарқанд вилояти Божхона бошқармаси “Улуғбек” ташқи иқтисодий фаолият божхона пости бошлиғи

15. Турсунбаев Максат Уразбай ўғли — Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси қўриқлаш бўлими қўриқлаш маркази ходими

16. Якубов Азамат Уралбаевич — Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ҳарбий қисм взвод мутахассиси

“Содиқ хизматлари учун” медали билан

1. Абдуллаев Муродилла Рахматуллаевич — Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси ҳарбий қисм гуруҳ мутахассиси

2. Алимов Мурадбек Раджабович — Сирдарё вилояти Ички ишлар бошқармаси патруль-пост хизмати батальони сафдор ходими

3. Алияров Раим Абдуллаевич — Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизмати Чегара қўшинлари мутахассиси

4. Алмамедов Улугбек Алиджанович — Тошкент шаҳар маъмурий судининг раиси

5. Бобонов Хасан Алишерович — Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги Махсус ёнғин-қутқарув бошқармаси бошлиғи

6. Бозоров Ғолибжон Алижонович — Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизмати Чегара қўшинлари хизмат бошлиғи

7. Ботиров Нодир Нормуминович — Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси ҳарбий қисм командири

8. Бўриев Хайрулла Рахимбердиевич — Тошкент вилояти Чирчиқ шаҳар прокурори

9. Джубанишев Жанибек Аязбаевич — Қорақалпоғистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар бошқармаси Нукус шаҳар фавқулодда вазиятлар бўлими бошлиғи

10. Жумаев Ҳамдам Панжиевич — Қашқадарё вилояти Ички ишлар бошқармаси патруль-пост хизмати батальони сафдор ходими

11. Зупаров Санжар Тахирович — Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги бош бошқармаси бошлиғи

12. Кодиров Зокир Кузиевич — Бухоро вилояти Ички ишлар бошқармаси ҳузуридаги Тергов бошқармаси ўта муҳим ишлар бўйича терговчиси

13. Курбанов Хамидулла Сераббоевич — Тошкент шаҳар Яшнобод тумани бўйича Ички ишлар органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бошқармаси профилактика катта инспектори

14. Маматкулов Улуғбек Искандарович — Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Транспорт ва туризм объектларида хавфсизликни таъминлаш департаменти йўловчилар поездларини кузатиш батальони сафдор ходими

15. Маматқулов Сардоржон Жуманиёзович — Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси ҳарбий қисм отряд командири

16. Маматқулова Сурайёхон Қодиралиевна — Андижон вилояти Шаҳрихон тумани ички ишлар бўлими хотин-қизлар масалалари бўйича катта инспектори

17. Махаммадиев Эшбек Аширович — Жиззах вилояти Адлия бошқармаси бошлиғининг биринчи ўринбосари

18. Мусаева Гулрух Икрамовна — Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги Марказий ҳарбий клиник госпитали бош тиббиёт ҳамшираси

19. Мустафаева Шириной Фарходжоновна — Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги Фарғона “Темурбеклар мактаби” ҳарбий академик лицейи психологи

20. Насилоев Комил Пўлотович — Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси ҳарбий қисм секция командири

21. Насритдинов Чорикули Рахматович — Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги Чирчиқ олий танк қўмондонлик муҳандислик билим юрти кафедраси доценти

22. Нурматов Исроилжон Ибраимжонович — Жиззах вилояти Ғаллаорол тумани ички ишлар бўлими бошлиғи

23. Расулов Абдилло Сайфиллоевич — Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси ҳарбий қисм гуруҳ катта мутахассиси

24. Рахимов Наримон Иброхимович — Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги бошқарма бошлиғи

25. Рахимов Шерзод Бахтиёрович — Наманган вилояти Уйчи тумани прокурори

26. Сабиров Курбанбай Тангирбергенович — Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси ҳарбий қисм тиббиёт пункти фельдшери

27. Саттаров Диёрбек Нематжонович — Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Ташкилий департаменти бошқарма бошлиғи

28. Саттаров Фуркат Аблфатович — Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси бошқарма бошлиғи

29. Тоштуров Вохид Эшонкулович — Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси ҳарбий қисм гуруҳ командири ўринбосари

30. Тўраев Шавкат Шоназарович — “Ислом Каримов номидаги “Тошкент” халқаро аэропорти” чегара божхона пости бошлиғи

31. Турсунов Камариддин Гуломович — Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси ҳарбий қисм командири

32. Тухтасинова Шахло Ахмаджоновна — Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизмати Чегара қўшинлари мутахассиси

33. Усмонқулов Икромжон Холбутаевич — Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси ҳарбий қисм гуруҳ командири ўринбосари

34. Хайтматов Зиёвуддин Хакимович — Тошкент шаҳар Фавқулодда вазиятлар бошқармаси Олмазор тумани фавқулодда вазиятлар бўлими инструктор-қутқарувчиси

35. Хатамов Жахонгир Жураевич — Самарқанд вилояти прокурори

36. Ходжаев Шухрат Нигматуллаевич — Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бош бошқармаси бошлиғининг биринчи ўринбосари

37. Юсупхонов Махмуд Каримжонович — Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ҳарбий қисм командири

“Шуҳрат” медали билан

1. Абдуллаев Обиджон Хайитович — “Навоий кон-металлургия комбинати” Давлат корхонаси “Марказ” кон бошқармаси ёнғин қутқарув қисми ҳайдовчи-қутқарувчиси

2. Бахрамов Зокиржон Исмоилович — Наманган вилояти Косонсой тумани ички ишлар бўлими бўлинма бошлиғи

3. Бобоқозиев Жанобиддин — Фарғона вилояти Сўх тумани давлат солиқ инспекцияси бош инспектори

4. Вахидов Бахтиёр Мухаммаджонович — Тошкент шаҳар прокуратураси бўлим бошлиғи

5. Жумаев Шуҳрат Аллабердиевич — Сурхондарё вилояти Шеробод тумани давлат солиқ инспекцияси бошлиғи

6. Қиличов Ойбек Рахимбоевич — Хоразм вилояти Ички ишлар бошқармаси Йўл ҳаракати хавфсизлиги бошқармаси йўл-патруль хизмати инспектори

7. Махсудов Одилжон Арифжанович — Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари Академияси кафедраси катта ўқитувчиси

8. Меккамов Бекзод Шавкатович — Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ҳарбий қисм хизмат бошлиғи

9. Мўминов Баҳодир Исмоилович — Самарқанд вилояти Жомбой тумани ички ишлар бўлими катта тезкор вакили

10. Муратов Нурали Бурханович — Жиззах вилояти Фавқулодда вазиятлар бошқармаси гуруҳ командири

11. Муродов Бахтиёржон Баходирович — Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Академияси дастлабки тергов ва криминалистика кафедраси бошлиғи

12. Низамутдинова Гулнора Ибадуллаевна — Ўзбекистон Республикаси Давлат солиқ қўмитаси бошқарма бошлиғи

13. Нуркобилов Отабек Йўлдошевич — Сурхондарё вилояти Фавқулодда вазиятлар бошқармаси Термиз шаҳри фавқулодда вазиятлар бўлими йўриқчи-қутқарувчиси

14. Пардаева Гулрух Буриевна — Ўзбекистон Республикаси мудофаа вазири ўринбосарининг таъминот гуруҳи бошлиғи

15. Саламов Бахром — Тошкент шаҳридаги “Sanktaleks” адвокатлик фирмаси адвокати

16. Сафаров Ислом Тешаевич — Бухоро вилояти Бухоро шаҳар давлат солиқ инспекцияси давлат солиқ катта инспектори

17. Тожиев Тулқин Химматович — Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизмати Чегара қўшинлари катер командири

18. Тошхўжаев Ўткирбек Аминжонович — Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментининг Фарғона вилояти бошқармаси бўлим бошлиғи

19. Умаров Бахтиёржон Махмудович — Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси ҳарбий қисм командири

20. Умарова Зилола Умар қизи — Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Мажбурий ижро бюросининг Сирдарё вилояти Янгиер шаҳар бўлими давлат ижрочиси

21. Усманов Фозилжон Кувандикович — Навоий вилояти Конимех тумани давлат солиқ инспекцияси бўлим бошлиғи

22. Халбаев Хуршид Холжигитович — Сурхондарё вилояти Божхона бошқармаси бошлиғининг ўринбосари

23. Хожиматова Хуршида Абдуллаевна — Андижон вилояти Божхона бошқармаси “Дўстлик” чегара божхона пости катта инспектори

24. Шерлиев Муродбек Атабекович — Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати бўлим бошлиғи

25. Эргашева Гузалхон Саидаминовна — Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги Қонунчиликни тизимлаштириш ва тартибга солиш таъсирини баҳолаш бошқармаси бош маслаҳатчиси

26. Эшназаров Муродқосим Хамзаевич — Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси бошқарма бошлиғи

Бундан ташқари, Шавкат Мирзиёев бир гуруҳ чет эл фуқароларини ҳам мукофотлади.

«Дўстлик» ордени билан

1. Фуат Октай — Туркия Республикаси Вице-Президенти

2. Мантуров Денис Валентинович — Россия Федерацияси Ҳукумати Раиси ўринбосари – саноат ва савдо вазири

3. Холид Абдулазиз ал-Фалиҳ — Саудия Арабистони Подшоҳлиги Инвестициялар вазири

4. Муҳаммад бин Абдулла ал-Гаргавий — Бирлашган Араб Амирликлари Ҳукумат ишлари бўйича вазири

5. Люк Девин — Европа ташқи алоқалар хизмати Шарқий Европа ва Марказий Осиё бўйича бошқарувчи директори ўринбосари

6. Ван Яньчжи — Ипак Йўли Жамғармаси президенти – Директорлар кенгаши ижрочи директори (Хитой Халқ Республикаси)

7. Дэниел Розенблюм — АҚШнинг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси

8. Гулиев Гусейн Рзагулу ўғли — Озарбайжон Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси

9. Черникова Алевтина Анатольевна — Россия Федерациясининг «МИСиС» миллий технологик тадқиқотлар университети ректори

10. Малышев Владимир Сергеевич — Бутунроссия давлат кинематография институти ректори

11. Трегулова Зельфира Исмаиловна — Третьяков Давлат галереяси Бош директори (Россия Федерацияси)

12. Зиядуллаев Наби Саидкаримович — Тошкент давлат иқтисодиёт университети илмий маслаҳатчиси

Давлат раҳбари фан, таълим, соғлиқни сақлаш, спорт, адабиёт, маданият, санъат соҳалари ва оммавий ахборот воситалари ходимларидан бир гуруҳини ҳам мукофотлагаш тўғрисида фармон имзолади.

«Ўзбекистон Республикаси фан арбоби» фахрий унвони билан

1. Халмурадов Рустам Ибрагимович — Самарқанд давлат университети ректори

2. Эгамбердиев Шухрат Абдуманнапович — Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг Астрономия институти директори

«Ўзбекистон Республикаси халқ бахшиси» фахрий унвони билан

Анваров Исмоил Бойқулович — Бандихон туманидаги 17-болалар мусиқа ва санъат мактаби ўқитувчиси, бахши, Сурхондарё вилояти

«Ўзбекистон Республикаси халқ рассоми» фахрий унвони билан

1. Ахмадалиев Файзуллахан — Ўзбекистон Бадиий академияси академиги, рассом

2. Исмаилов Бобир Абдурахимович — Тошкент шаҳридаги «Caravan Group» масъулияти чекланган жамияти рассоми

«Ўзбекистон Республикаси халқ устаси» фахрий унвони билан

1. Иноятов Джуракул Бахритдинович — Самарқанд шаҳридаги «Усто» шўъба корхонаси бадиий раҳбари, Самарқанд вилояти

2. Камалов Шокир Шарифович — Республика «Ҳунарманд» уюшмаси аъзоси, темирчи уста, Бухоро вилояти

3. Рахимов Тохир Ахмедович — «Ҳунарманд» уюшмасининг Нурота тумани бўлими аъзоси, тоштарош-уста, Навоий вилояти

«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган ёшлар мураббийси» фахрий унвони билан

1. Акбаров Хамидулла Илясович — Ўзбекистон киноарбоблари ижодий уюшмаси аъзоси, киношунос

2. Дадабаев Хамидулла Арипович — Алишер Навоий номидаги Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университетининг ўзбек филологияси факультети тил назарияси кафедраси профессори

3. Исомов Боходиржон Сирожиддинович — Эркин Воҳидов номидаги ижод мактабининг адабиёт фани ўқитувчиси, Фарғона вилояти

4. Исхаков Мирсадик Мирсултанович — Тошкент давлат шарқшунослик университетининг манбашунослик ва тасаввуф герменевтикаси кафедраси мудири

5. Умурзаков Уктам Пардаевич (марҳум) — Ўзбекистон Республикаси Олий таълим Кенгаши собиқ раиси, Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институтининг собиқ ректори

6. Худайберганов Камилжон — «Ичан-қалъа» давлат музей-қўриқхонаси илмий котиби, Хоразм вилояти

«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган маданият ходими» фахрий унвони билан

1. Мамажонов Турсунали — Фарғона туманидаги «Водил чинори» халқ дорбозлик жамоаси бадиий раҳбари, Фарғона вилояти

2. Филанович Маргарита Ивановна — Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг Миллий археология маркази етакчи илмий ходими

«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган соғлиқни сақлаш ходими» фахрий унвони билан

1. Арипова Тамарахон Ўктамовна — Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг Иммунология ва инсон геномикаси институти директори

2. Зуфаров Миржамол Мирумарович — Академик В.Воҳидов номидаги Республика ихтисослаштирилган хирургия илмий-амалий тиббиёт маркази директорининг юқори технологиялар бўйича ўринбосари

«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спорт устози» фахрий унвони билан

1. Кападзе Тимур Тахирович — Футбол бўйича Ўзбекистон олимпия терма жамоаси ва «Олимпик» футбол клуби бош мураббийси

2. Муминов Владимир Мурзанович — «Олмалиқ кон-металлургия комбинати» акциядорлик жамияти ходимлари касаба уюшмаси Кенгашининг жисмоний тарбия ва спорт бўлими мураббийси

«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи» фахрий унвони билан

Забелинская Ольга Сергеевна — Спортнинг қишки ва мураккаб техник турлари бўйича Республика олий спорт маҳорати мактабининг велоспорт бўлими спортчиси

Халқнинг илмий-интеллектуал салоҳияти ва маънавиятини юксалтириш, таълим, соғлиқни сақлаш, маданият, адабиёт, санъат, жисмоний тарбия ва спорт соҳалари ҳамда оммавий ахборот воситаларини ривожлантириш борасида эришаётган юксак натижалари, Ватан мустақиллигини мустаҳкамлаш, жамиятда тинчлик ва тотувлик, ижтимоий-маънавий барқарорликни таъминлаш, ёш авлодни юксак ғоялар руҳида соғлом ва баркамол этиб тарбиялашга қўшган улкан ҳиссаси ҳамда жамоат ишларидаги кўп йиллик самарали иштироки учун қуйидагилар мукофотлансин:

«Эл-юрт ҳурмати» ордени билан

1. Раджабов Хасан Юнусович — Юнус Ражабий уй-музейи директори

2. Утаганов Юлбарс Хажиматович — Избоскан туманидаги «Утаганов Юлбарс» оилавий корхонаси раҳбари, Андижон вилояти

3. Юсупов Шарофидин Исомидинович — «Ҳунарманд» уюшмасининг Риштон тумани бўлими аъзоси, кулол, Фарғона вилояти

«Фидокорона хизматлари учун» ордени билан

Матякубов Атахан — Юнус Ражабий номидаги Ўзбек миллий мусиқа санъати институтининг достон ижрочилиги кафедраси доценти

«Меҳнат шуҳрати» ордени билан

1. Абдуллаев Рамазон Бобомуродович — Бойсун туманидаги 53-умумий ўрта таълим мактабининг бошланғич синф ўқитувчиси, Сурхондарё вилояти

2. Абдуллаев Рустам — Ўзбекистон композиторлари ва бастакорлари уюшмаси раиси

3. Абдуллаев Фатхулла Хабибуллаевич — Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг Физика-техника институти бош илмий ходими

4. Бабаева Кубара — Республика «Ҳунарманд» уюшмаси аъзоси, кулол, Бухоро вилояти

5. Искандаров Бўри — Касби туманидаги 2-умумий ўрта таълим мактабининг математика фани ўқитувчиси, Қашқадарё вилояти

6. Исроилов Барот — Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, шоир, Тошкент вилояти

7. Ниёзов Сойибжон Наврузович — Тошкент вилояти намунали «Мақом» ансамбли хонандаси

8. Тураев Исок Латипович — Қашқадарё вилояти маданият бошқармаси бошлиғи

9. Умарова Дилором Кучкаровна — Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси фахрийси

10. Усманов Азиз Магдалиевич — «Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти» миллий тадқиқот университетининг технологик жараёнлар ва ишлаб чиқаришни автоматлаштириш ва бошқариш кафедраси профессори

11. Файзулаев Саидбахрам — Ғаллаорол тумани маданият бўлимига қарашли «Маржон» фольклор-этнографик халқ ансамбли бадиий раҳбари, Жиззах вилояти

12. Хатамова Ёркиной Ғаниевна — Фарғона вилояти мусиқали драма театри актёри

13. Хасанов Бахтиёр Вахапович — Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги «Қатағон қурбонлари хотираси» музейи директори

«Дўстлик» ордени билан

1. Абдукундузова Валентина Николаевна — Ўзбек Миллий академик драма театри грим устахонаси мудири

2. Абдуллаева Мехрижон Кабировна — Наманган вилояти мусиқали драма театри актёри

3. Абдурахманов Сайиб — Ислом Каримов номидаги Тошкент давлат техника университетининг Олмалиқ филиали металлургия кафедраси профессори

4. Азаматова Карима Набиевна — Гулистон шаҳар кўзи ожизлар маданият марказининг Брайл ёзуви бўйича тўгарак раҳбари, Сирдарё вилояти

5. Ансатбаев Нажиматдин — Ўзбекистон давлат санъат ва маданият институти Нукус филиалининг режиссёрлик ва актёрлик маҳорати кафедраси профессори

6. Астафурова Наталья Константиновна — Янгиер шаҳридаги «Баркамол авлод» болалар мактаби директори, Сирдарё вилояти

7. Бекназаров Тургун Саидович — Муқимий номидаги Ўзбекистон давлат мусиқали театри солист-вокалисти

8. Бердимуратова Алима Карлибаевна — Қорақалпоқ давлат университетининг ижтимоий фанлар кафедраси мудири, Қорақалпоғистон Республикаси

9. Бухаидзе Игор Шалвович — Ўзбекистон давлат мусиқали комедия (оперетта) театри актёри

10. Зайнидинов Сирожиддин Савранбекович — Халқаро шахмат академияси мураббийси

11. Казаков Виктор Тимофеевич — Р.Глиэр номидаги Республика ихтисослаштирилган мусиқа мактаби ўқитувчиси

12. Катаева Вера Сергеевна — Қарши шаҳар болалар-ўсмирлар спорт мактабининг бадиий гимнастика бўйича мураббийси, Қашқадарё вилояти

13. Каттаев Комилхон Салоҳиддинович — Махдуми Аъзам илмий-тадқиқот фонди раҳбари, Самарқанд вилояти

14. Кудбиев Давлатбай — Фарғона политехника институтининг бухгалтерия ҳисоби ва аудит кафедраси профессори, Фарғона вилояти

15. Литвиненко Ирина Анатольевна — «Ўзбекфильм» киноконцерни» давлат унитар корхонаси либослар бўйича постановкачи рассоми

16. Мадрахимова Зиёда Убайдуллаевна — Мукаррама Турғунбоева номидаги «Баҳор» давлат рақс ансамбли бадиий раҳбари

17. Маликов Рашид Каримович — «Ўзбекфильм» киноконцерни» давлат унитар корхонаси постановкачи режиссёри

18. Муллаханов Азим Азизович — «Ўзбекконцерт» давлат муассасаси хонандаси

19. Мусабаев Хусан Касимович — «Маҳалла» телерадиоканалининг «Телевизион миниатюралар театри» актёри

20. Нуратдинова Замира Калбаевна — Қорақалпоғистон Республикаси лепрозорийси бош шифокори

21. Пирматов Серик — Камолиддин Беҳзод номидаги Миллий рассомлик ва дизайн институтининг амалий графика кафедраси доценти

22. Прекешова Анаргул Усеновна — Мўйноқ туманидаги 7-мактабгача таълим муассасаси тарбиячиси, Қорақалпоғистон Республикаси

23. Пржанов Турсунбай Марибжанович — Муқимий номидаги Ўзбекистон давлат мусиқали театри солист-вокалисти

24. Самадов Рахматулла Сунатуллаевич — Юнус Ражабий номидаги Ўзбек миллий мусиқа санъати институтининг мақом чолғу ижрочилиги кафедраси доценти

25. Сотникова Татьяна Николаевна — В.Успенский номидаги Республика ихтисослаштирилган мусиқа мактабининг махсус фортепиано бўлими ўқитувчиси

26. Ташкенбаева Неля Валиахмедовна — театр ва кино актёри, дубляж устаси

27. Темиров Амиржон Бобоавезович — Сўх туманидаги 29-умумий ўрта таълим мактаби директори, Фарғона вилояти

28. Тошев Даврон Бўронович — Ўзбекистон Бадиий ижодкорлар уюшмаси аъзоси, миниатюрачи рассом, Бухоро вилояти

29. Туйчиева Сайёра Суярқуловна — Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, шоир

30. Тураев Юнус Шарипович — Ўзбекистон давлат консерваториясининг эстрада хонандалиги кафедраси профессори

31. Убайдуллаев Рахим Кутфидинович — Республика «Ҳунарманд» уюшмаси аъзоси, пичоқчи уста, Наманган вилояти

32. Ўнаров Собир Ҳамзаевич — Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, ёзувчи

33. Усманов Юлдаш — «Булбулигуё» фольклор-этнографик халқ ансамбли аъзоси, Сурхондарё вилояти

34. Файзуллаева Элмира Тулкуновна — Сув спорти турлари бўйича Республика олий спорт маҳорати мактабининг синхрон сузиш бўлими мураббийси

35. Хайретдинова Фарида Фаритовна — Андижон олимпия ва паралимпия захиралари коллежининг волейбол бўйича мураббийси, Андижон вилояти

36. Хакимджонов Хатам Халилович — Ўзбек миллий мақом санъати маркази ҳузуридаги Марғилон шаҳар мусиқали мақом театри артисти, бадиий сўз устаси, Фарғона вилояти

37. Хамзаев Фахритдин Кутфутдинович — Ўзбекистон Бадиий ижодкорлар уюшмаси аъзоси, ганч ўймакорлиги устаси, Тошкент шаҳри

38. Шукуров Эшқабил Жураевич — «Маънавий ҳаёт» журнали бош муҳаррири

39. Эргашов Жалил Умарович — Республика «Ҳунарманд» уюшмаси аъзоси, хаттот, Самарқанд вилояти

40. Юлдашова Нозик Абдусаломовна — Республика «Ҳунарманд» уюшмаси аъзоси, каштадўз, Самарқанд вилояти

41. Юсупова Венера Исметовна — Ўзбекистон давлат санъат ва маданият институтининг қўғирчоқ театри санъати кафедраси доценти

II даражали «Соғлом авлод учун» ордени билан

1. Ахмедова Мамагул Файзиевна — Қарши туманидаги «Момогул» фольклор-этнографик халқ ансамбли аъзоси, Қашқадарё вилояти

2. Ешимбетова Айдин Ибадуллаевна — Ўзбекистон давлат хореография академиясининг хореография кафедраси катта ўқитувчиси

3. Камалов Жамалиддин Сайфитдинович — Абу Али ибн Сино номидаги ёш биологлар ва кимёгарлар ихтисослаштирилган мактаб-интернати директори, Тошкент шаҳри

4. Маматкулов Абдулхамид — Гулистон ихтисослаштирилган санъат мактабининг халқ чолғулари кафедраси олий тоифали ўқитувчиси, Сирдарё вилояти

5. Салимова Нигора Абдулкаримовна — Учтепа туманидаги 107-ихтисослаштирилган умумий ўрта таълим мактаби директори, Тошкент шаҳри

6. Соломонова Светлана Андреевна — Олмалиқ шаҳридаги 8-болалар мусиқа ва санъат мактаби ўқитувчиси, Тошкент вилояти

7. Сохибова Махсуда Мамадиёровна — Самарқанд вилояти Болалар уйи бош шифокори

8. Тоғаева Адолат — Нуробод туманидаги «Тегирмонбоши» маҳалла фуқаролар йиғини кутубхонаси мудири, Самарқанд вилояти

9. Умбаров Салим Шукурович — Фарғона вилояти спортнинг яккакураш турларига ихтисослаштирилган болалар-ўсмирлар спорт мактабининг камондан ўқ отиш бўйича мураббийси

10. Холматова Мавлудахон Турсуновна — Андижон туманидаги 7-мусиқага ихтисослаштирилган мактаб-интернати ўқитувчиси, Андижон вилояти

11. Холмуратова Одинахон Мамитовна — Жалақудуқ туманидаги 12-мактабгача таълим муассасаси директори, Андижон вилояти

12. Чепрунова Любовь Николаевна — Республика олий ўсмирлар спорт маҳорати мактабининг енгил атлетика бўйича мураббийси

13. Шакиров Роман Илдарович — Спорт яккакурашлари бўйича Республика олий спорт маҳорати мактабининг самбо бўлими катта мураббийси

14. Юсупов Норкули Турсунович — Ўзбекистон бел олиш ва учкураш ассоциацияси раиси

II даражали «Саломатлик» ордени билан

1. Нариев Эдуард Устемирович — Республика ихтисослаштирилган кардиология илмий-амалий марказининг Жиззах филиали бош шифокори

2. Нурова Зоя Рамазановна — Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази Сурхондарё филиалининг тез тиббий ёрдам бўлими мудири

3. Стригина Зарема Суббиевна — Тошкент вилоятидаги «Металлург» шифохонаси бош шифокори

4. Суярова Нурия Эгамбердиевна — Деҳқонобод тумани тиббиёт бирлашмасининг неврология бўлими мудири, Қашқадарё вилояти

5. Юсупалиев Баходир Кахраманович — Ўзбекистон Республикаси Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати бошлиғи

«Соғлом турмуш» медали билан

1. Артукбаева Нигора Наркўзиевна — Гулистон шаҳар тиббиёт бирлашмасининг 3-оилавий поликлиникаси умумий амалиёт шифокори, Сирдарё вилояти

2. Баратова Шаҳзода Абдуллажоновна — Косонсой туманидаги 33-умумий ўрта таълим мактабининг жисмоний тарбия фани ўқитувчиси, Наманган вилояти

3. Рахмонова Гавхар Абдулазизовна — Наманган тумани тиббиёт бирлашмасининг 12-оилавий поликлиникаси тиббий бригада ҳамшираси, Наманган вилояти

«Келажак бунёдкори» медали билан

1. Базаров Ойбек Суннатович — Навоий вилояти кўзи ожизлар махсус кутубхонаси услубчиси

2. Гизатуллина Алина Альбертовна — «Оммавий халқ байрамлари» масъулияти чекланган жамияти қошидаги «Ёшлар балети» гуруҳи артисти

3. Хамдамова Сабина Уткуровна — Ўзбекистон давлат филармониясининг давлат хор капелласи артисти

4. Хошимов Даврон Ислом ўғли — Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги «Ўзбекистон давлат симфоник оркестри» давлат муассасаси артисти

5. Шерметова Сабохат Бардибой қизи — Хива шаҳар маданият бўлимига қарашли «Сайқал» фольклор-этнографик халқ ансамбли тўгарак раҳбари, Хоразм вилояти

«Шуҳрат» медали билан

1. Абдурахмонова Мехри Қудратовна — Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмасининг Жиззах вилояти бўлими раҳбари, шоир

2. Агажанова Назира Набиевна — Фарғона вилояти «Мурувват» ногиронлиги бўлган болалар учун интернат-уйи санитар-энагаси

3. Азимов Маъруф Махмудович — Ўзбекистон давлат филармониясининг «Наврўз» ашула ва рақс ансамбли созандаси

4. Алимарданов Рустам Ғайратович — Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон давлат академик катта театри опера солисти

5. Алимова Нигора Исраиловна — Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги ҳузуридаги «Меҳрли мактаб» давлат таълим муассасаси директори

6. Асадов Мансур Мирджамолович — Республика «Ҳунарманд» уюшмаси аъзоси, ёғоч ўймакорлиги устаси, Самарқанд вилояти

7. Жонибеков Зиёдулло Тоштемирович — Ўзбекистон Миллий ахборот агентлигининг ахборот узатиш хизмати бошлиғи

8. Изамов Джамшид Анварович — «Ҳужжатли ва хроникал фильмлар киностудияси» давлат унитар корхонаси овоз режиссёри

9. Исламов Наримон Кабулжанович — Ўзбекистон Республикаси Болалар миллий тиббиёт марказининг 2-кардиохирургия бўлинмаси мудири

10. Қурбонов Қўчқор — Чироқчи туманидаги «Чироқчи чироқлари» фольклор-этнографик халқ ансамбли бадиий раҳбари, Қашқадарё вилояти

11. Мамадалиева Саида Фармановна — Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон давлат академик катта театри опера солисти

12. Мансуров Фуркат Хуснутдинович — Республика «Усто» уюшмаси таркибидаги «Тошкент бадиий керамика тажриба комбинати» масъулияти чекланган жамияти раҳбари

13. Мирзаахмедов Расулжон Тургунбаевич — Республика «Ҳунарманд» уюшмасининг Фарғона вилояти бошқармаси бошлиғи, мато тўқувчи уста

14. Мирмахмудова Камола Мирнигматовна — Олмазор туманидаги 522-ихтисослаштирилган мактабгача таълим муассасаси логопеди, Тошкент шаҳри

15. Назаров Бахромжон Бахтиёрович — «Ўзбекконцерт» давлат муассасаси хонандаси

16. Раимова Феруза Баходиржоновна — Тошкент шаҳридаги «Мурувват» ногиронлиги бўлган болалар учун 1-интернат-уйи тарбиячиси

17. Рузметов Алишер Ганиевич — Ўзбекистон давлат филармониясининг «Ўзбекистон» ашула ва рақс ансамбли хонандаси

18.Самандарова Сайёра Эркиновна — Урганч шаҳар ҳокимининг маънавий-маърифий ишлар самарадорлигини ошириш, давлат тили тўғрисидаги қонун ҳужжатларига риоя этилишини таъминлаш масалалари бўйича маслаҳатчиси,
Хоразм вилояти

19. Тоғоев Махмуд Абдуллоевич — Навоий олимпия ва паралимпия захиралари коллежининг оғир атлетика бўйича мураббийси

20. Тоҳиров Ҳамза Бобожонович — Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси тасарруфидаги Шофиркон тумани ахборот-кутубхона маркази директори, Бухоро вилояти

21. Умаров Анваржон Абдурасулович — Республика «Ҳунарманд» уюшмаси аъзоси, бешикчи уста, Андижон вилояти

22. Ўринова Махфуза Махамматсалимовна — Марҳамат туманидаги 3-ихтисослаштирилган умумий ўрта таълим мактаб-интернати директори, Андижон вилояти

23. Хайдаров Руслан Ражабович — «Дийдор» ёшлар экспериментал театр-студияси давлат муассасаси саҳналаштирувчи режиссёри, Тошкент шаҳри

24. Хидирова Баҳор Ҳазратқуловна — «Янги Ўзбекистон» газетаси мухбири

25. Холмуминов Асқар Сайфуллаевич — Ўзбек Миллий академик драма театри бош режиссёри

26. Эшонова Салимахон Нишонбек қизи — Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг Абу Райҳон Беруний номидаги шарқшунослик институти бўлим бошлиғи

27. Ювакаева Инесса Маратовна — «Ичан-қалъа» давлат музей-қўриқхонаси экскурсоводи, Хоразм вилояти

28. Юнусов Акрамхон Хакимжонович — Республика «Ҳунарманд» уюшмаси аъзоси, кандакор, Фарғона вилояти

29. Яқубов Икрамбай Ўринович — Хонқа тумани санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати бўлими мудири, Хоразм вилояти

Яккасарой туманидаги «Мовий гумбаз» ҳиёбонида қуриган дарахтлар кесиб ташланади
Жамият14:16 | 28.9.22
Яккасарой туманидаги «Мовий гумбаз» ҳиёбонида қуриган дарахтлар кесиб ташланади
Тошкентда сохта маълумотлар билан банкдан 2,5 млрд сўм кредит олганлар аниқланди
Жамият13:53 | 28.9.22
Тошкентда сохта маълумотлар билан банкдан 2,5 млрд сўм кредит олганлар аниқланди
Олий суд ноҳақ айбланган фуқаронинг ҳуқуқларини тиклаб берди
Жамият13:53 | 28.9.22
Олий суд ноҳақ айбланган фуқаронинг ҳуқуқларини тиклаб берди
Ўзбекистонда куз-қиш мавсумига тайёргарлик учун 2 трлн сўм ажратилади
Жамият13:31 | 28.9.22
Ўзбекистонда куз-қиш мавсумига тайёргарлик учун 2 трлн сўм ажратилади
Россияликлар орасида Ўзбекистонда квартираларни ижарага олишга қизиқиш ортди
Жамият13:13 | 28.9.22
Россияликлар орасида Ўзбекистонда квартираларни ижарага олишга қизиқиш ортди
Бухорода ўзини поезд тагига ташлаган 38 ёшли аёл тўғрисида қўшимча маълумот берилди
Бухоро, Жамият12:48 | 28.9.22
Бухорода ўзини поезд тагига ташлаган 38 ёшли аёл тўғрисида қўшимча маълумот берилди