Yangiliklar 13:00 | 09.01.2022

Erkin va yunon-rum kurashi bo‘yicha jahon reytingi yangilandi

Birlashgan kurash dunyosi 2022 yil yanvar oyi uchun sportchilarning yangi reyting jadvalini e'lon qildi. Bu haqda Milliy Olimpiya qo‘mitasi axborot xizmati xabar berdi.

Foto: Millif Olimpiya qo‘mitasi axborot xizmati

xabarga ko‘ra, to‘rt nafar o‘zbekistonlik kurashchi jahon reytingi o‘ntaligida, ulardan ikkitasi esa kuchli beshlikdan joy oldi.

Quyida jadval bilan tanishing:

Erkin kurash — -57 kilogramm:

1. Tomas Gilman (AQSh);
2. Zavur Uguev (Rossiya);
3. Kumar Ravi (Hindiston).

-61 kilogramm:

1. Abasgadji Magomedov (Rossiya);
2. Deyton Fiks (AQSh);
3. Toshixiro xasegava (Yaponiya);
8. Jahongirmizra Turobov (O‘zbekiston).

-65 kilogramm:

1. Takuto Otoguro (Yaponiya);
2. Zagir Shaxiev (Rossiya);
3. Hoji Aliev (Ozarbayjon).

-70 kilogramm:

1. Magomedmurad Gadjiyev (Polsha);
2. Ales Pantelo (AQSh);
3. Ernazar Akmataliev (Qirg‘iziston).

-74 kilogramm:

1. Kayl Deyk (AQSh);
2. Zaurbek Sidakov (Rossiya);
3. Mahamedhabib Kadzimahamedau (Belarus);
5. Bekzod Abdurahmonov (O‘zbekiston).

-79 kilogramm:

1. Jordan Barrous (AQSh);
2. Muhammad Noxodilarimi (Eron);
3. Radik Valiev (Rossiya).

-86 kilogramm:

1. Devid Teylor (AQSh);
2. Hasan Yazdani (Eron);
3. Artun Naifonov (Rossiya);
9. Javrail Shapiev (O‘zbekiston).

-92 kilogramm:

1. Kamran G‘osimpur (Eron);
2. Magomed Kurbanov (Rossiya);
3. Jeyden Koks (AQSh).

-97 kilogramm:

1. Abdulrashid Sadullaev (Rossiya);
2. Kayl Snayder (AQSh);
3. Suleyman Karadeniz (Turkiya).

-125 kilogramm:

1. Amir Husayn Zare (Eron);
2. Geno Petriashvili (Gruziya);
3. Geybl Stevenson (AQSh).

Yunon-rum kurashi — -55 kilogramm:

1. Ken Matsui (Yaponiya);
2. Emin Sefershaev (Rossiya);
3. Eldaniz Azizli (Ozarbayjon).

-60 kilogramm:

1. Viktor Chiobanu (Moldova);
2. Luis Orta (Kuba);
3. Jolaman Sharshenbekov (Qirg‘iziston).

-63 kilogramm:

1. Meysam Dalxani (Eron);
2. Leri Abuladze (Gruziya);
3. Lenur Temirov (Ukraina).

-67 kilogramm:

1. Muhammadrizo Gerae (Eron);
2. Parviz Nasibov (Ukraina);
3. Ramaz Zoidze (Gruziya).

-72 kilogramm:

1. Malxas Amoyan (Armaniston);
2. Sergey Kutuzov (Rossiya);
3. Kristupas Sleiva (Litva).

-77 kilogramm:

1. Tamash Lyorins (Vengriya);
2. Roman Vlasov (Rossiya);
3. Akjol Mahmudov (Qirg‘iziston).

-82 kilogramm:

1. Rafig Huseynov (Ozarbayjon);
2. Burxan Akbudak (Turkiya);
3. Adlan Akiev (Rossiya);
5. Jalgasbay Berdimuratov (O‘zbekiston).

-87 kilogramm:

1. Zurabi Datunashvili (Serbiya);
2. Jan Belenyuk (Ukraina);
3. Viktor Lyorins (Vengriya).

-97 kilogramm:

1. Muhammadxodi Saravi (Eron);
2. Musa Evloev (Rossiya);
3. Aleks Szoke (Vengriya).

-130 kilogramm:

1. Yakobi Kajaya (Gruziya);
2. Mixan Lopes (Kuba);
3. Aliakbar Yusufahmadchali (Eron).

Avvalroq dzyudochi Davlat Bobonov reytingda yana birinchi o‘ringa ko‘tarilgandi.